(Nie)zwykłe ozdoby ogrodowe

  • by
ozdoby do ogrodu

Gdy tylko zawitają pierwsze promienie słońca, a śnieg odejdzie w zapomnienie, w ogrodach rozpoczynają się pierwsze prace porządkowe, a następnie sadzenie, pielenie i innego rodzaju czynności mające na celu stworzyć piękną przestrzeń przeznaczoną do relaksu i ukojenia skołatanych nerwów. Mimo wkładanych wysiłków zielone miejsca nie zawsze wyglądają tak, jak powinny. Brakuje im zastrzyku, który zamieniłby je w bajeczną krainę. Wielu miłośników działek zastanawia się jakie ozdoby ogrodowe wybrać, by właściwie komponowały się w ich królestwie. 

Ozdoby ogrodoweonstrukcje małe i duże 

Ogród ma być przestrzenią do odpoczynku, dlatego w każdym z nich powinien znaleźć się kącik, gdzie właściciel z bliskimi będzie mógł spędzić miło popołudnie. Szeroka baza wymyślnych altan i mebli ogrodowych gwarantuje komfort i trwałość użytkowania oraz dopasowanie do każdego charakteru ogrodu. Dobór tych elementów jest nie lada wyzwaniem, gdyż nie każdy mebel pasuje do odgórnie przyjętej kompozycji. Do bardziej romantycznych ogrodów wspaniale sprawdzają się huśtawki zawieszone na drzewach czy też hamaki. Aby swobodnie poruszać się po ogrodzie, dobrze jest zainwestować w ścieżki wykonane z drewna na tkaninie ogrodniczej lub też wysadzane kamieniami w sposób pozornie chaotyczny.

Niecodziennym rozwiązaniem jest wykorzystanie głazów i dużych kamieni jako dekoracji do ogrodu, te o specyficznych kształtach czy niezwykłych kolorach mogą być ciekawą alternatywą dla marmurowych rzeźb. Figurki ogrodowe przedstawiające zwierzęta np., jeże czy sarny mogą skutecznie ożywić zielony kącik, jednak powinny być stosowane z umiarem i wyczuciem, aby właściciel nie naraził się na śmieszność i brak gustu.

ozdoby ogrodowe

Krasnal ogrodowy to równie popularny motyw goszczący na działkach, z którym trzeba uważać. W dużych ogrodach, których właściciel dysponuje sporym budżetem, często pojawiają się oczka wodne czy fontanny, do których przylatują ptaki i niejednokrotnie raczą wszystkich swoim śpiewem. Dekoracją są także rośliny, geometrycznie przycięte krzewy, bujnie rosnące tuje czy kolorowe rabaty ,a także donice, wykonane z najróżniejszych materiałów i uformowane w wymyślne kształty. Niezbędne ozdoby do ogrodu to także wysokie lampiony ze świecami, lampiony solarne wykorzystujące energię słoneczną czy też świecące kule ogrodowe zasilane żarówkami Led oświetlą one przestrzeń i zapewnią romantyczny nastrój po zmroku. 

Pożyteczne i piękne dekoracje ogrodowe

Oprócz ptaków w ogrodach bytują inni stali bywalcy, jakimi są owady. Jedne są bardzo pożyteczne inne wręcz przeciwnie. Domki dla owadów to małe hoteliki dla przydatnych zapylaczy kwiatów i wrogów mszyc oraz  innych szkodników. Tego typu dekoracja przydatna jest dla roślin i owadów oraz dla ogólnej prezencji przestrzeni, gdyż jest bardzo interesującym elementem architektonicznym. Takie małe cudeńko można kupić, a także wykonać samodzielnie. Zimowym dodatkiem może być karmnik dla ptaków. 

domki dla owadów

Nie wszystkie elementy pasują do każdej przestrzeni. Rzeczą nadrzędną jest stworzenie wizji ogrodu, a następnie stopniowe dopasowywanie poszczególnych elementów małej architektury, tak by ostateczny efekt tworzył spójną kompozycję i cieszył oczy tych, którzy w nim przebywają.